[ad_1]

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که آسیب عصبی و تجمع سلول های ایمنی در قرنیه ممکن است نشانه بیماری طولانی مدت قرنیه باشد.

به گزارش LiveScience ، اکثر افراد مبتلا به کووید 19 علائم خفیفی دارند ، اما برخی از بیماران ماه ها با علائمی مانند خستگی طولانی مدت ، درد مداوم و تنگی نفس دست و پنجه نرم می کنند.

این حالت که “کاویتاسیون طولانی” نامیده می شود ، تأثیر مخربی بر زندگی مبتلایان دارد و احساس خستگی حتی پس از یک پیاده روی کوتاه بوجود می آید. تا کنون ، تمرکز بر نجات جان افراد در طول بیماری همه گیر بوده است. با این حال ، اکنون مشخص شده است که برخی از افراد اثرات طولانی مدت عفونت Qovid را تجربه می کنند.

نتایج یک مطالعه در حال حاضر نشان می دهد که آسیب عصبی و تجمع سلول های ایمنی در قرنیه ممکن است نشانه ای از “کووید طولانی مدت” باشد.

“نتایج اولیه این مطالعه باید در گروه بزرگتری از افراد مبتلا به Quid طولانی مدت تأیید شود ، اما این یافته ها آنچه را که محققان قبلاً به آن مشکوک بودند نشان می دهد: برخی از علائم Quid طولانی مدت به دلیل آسیب به اعصاب محیطی است.

پیشتر ، LiveScience گزارش داده بود که افراد مبتلا به کاویتاسیون طولانی مدت طیف گسترده ای از علائم را تجربه کرده اند که بسیاری از آنها شامل مشکلات عصبی مانند سردرد ، سوزن سوزن شدن در بدن ، از دست دادن حس بویایی و “مه مغزی” یا مشکل است. تمرکز.

دکتر ریاض مالک ، پروفسور پزشکی و مشاور در مرکز پزشکی ویل کرنل قطر در دوحه و نویسنده اصلی این مطالعه ، گفت: “این مجموعه علائم نشان می دهد که کدگذاری طولانی مدت ممکن است تا حدی به دلیل آسیب عصبی باشد. سلولهای بدن

به طور خاص ، شواهد اولیه نشان می دهد که انعقاد طولانی مدت می تواند به رشته های عصبی کوچک منجر شود – رشته های نازکی که از سلول های عصبی خاص بدن جدا شده و اطلاعات حسی در مورد درد ، دما و خارش و سایر احساسات در سیستم را حمل می کند. عصب مرکزی را منتقل می کند ، صدمه می زند.

سلولهای عصبی فیبر کوچک همچنین به کنترل عملکردهای غیر ارادی بدن مانند ضربان قلب و حرکات روده کمک می کنند. بنابراین ، آسیب به این سلول ها می تواند تعدادی از علائم را ایجاد کند.

در این مطالعه ، محققان از دست دادن عصب کم فیبر در افراد مبتلا به دیابت و بیماریهای عصبی را به عنوان بیماری مولتیپل اسکلروزیس بررسی کردند. آنها دریافتند افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر طولانی مدت ممکن است علائم مشابهی با این بیماران داشته باشند ، بنابراین تصمیم گرفتند این ارتباط احتمالی را بررسی کنند.

برای بررسی این ارتباط ، محققان از یک روش تصویربرداری لیزری غیر تهاجمی با وضوح بالا و زمان واقعی به نام “میکروسکوپ کانفی قرنیه” (CCM) برای از بین بردن آسیب به اعصاب قرنیه استفاده کردند. قرنیه قسمت شفاف چشم است که مردمک ، عنبیه و فضای داخلی پر از مایع را می پوشاند. عملکرد اصلی قرنیه تمرکز نور ورودی به چشم است. میکروسکوپ کانفوک قرنیه برای تشخیص آسیب عصبی و تغییرات التهابی ناشی از نوروپاتی دیابتی ، مولتیپل اسکلروزیس و فیبرومیالژیا استفاده می شود.

چهل بیمار که بین یک تا شش ماه قبل از بیماری کووید بهبود یافتند ، پرسشنامه موسسه ملی سلامت و NICE را تکمیل کردند. با استفاده از این داده ها مشخص شد که آیا این افراد با نمره کل صفر تا 28 دارای حفره های طولانی هستند یا خیر. علائم عصبی در هفته های 4 و 12 در 22 از 40 بیمار (55٪) و 13 نفر از 29 بیمار (45٪) رخ داد.

سپس قرنیه شرکت کنندگان با استفاده از CCM اسکن شد تا به دنبال آسیب فیبر عصبی کوچک و تراکم سلول دندریتیک باشد ، که با گرفتن و انتقال آنتی ژن ها از موجودات مهاجم نقش اساسی در پاسخ ایمنی اولیه ایفا می کند. اسکن قرنیه با 30 بیمار سالم که به کووید آلوده نشده بودند مقایسه شد.

نتایج این مطالعه نشان داد که 55 درصد از بیماران مبتلا به کووید علائم بالینی ذات الریه نداشتند. 28 درصد علائم بالینی ذات الریه بدون نیاز به اکسیژن درمانی داشتند ، 10 درصد به دلیل ذات الریه در بیمارستان بستری شده و اکسیژن درمانی دریافت کردند و 8 درصد نیز با پنومونی در بخش مراقبت های ویژه بستری شدند.

اسکن قرنیه نشان داد که بیماران مبتلا به علائم عصبی آسیب و از دست دادن فیبر عصبی قرنیه و سلولهای دندریتیک بیشتری نسبت به افرادی که به مدت چهار هفته پس از بهبودی از بیماری عروق کرونر حاد مبتلا به این ویروس نشده بودند ، مبتلا بودند. سلولهای دندریتیک بیشتری نیز در افراد بدون علائم عصبی مشاهده می شود.

بر اساس مطالعه جدیدی که در مجله چشم پزشکی بریتانیا منتشر شده است ، افرادی که علائم عصبی را پس از عفونت Covid-19 نشان می دهند ، احتمال دارد مقدار کمی فیبر قرنیه را از دست بدهند. این با بهبودی از کووید -19 بدون علائم عصبی طولانی مدت قابل مقایسه است. علاوه بر این ، میزان آسیب فیبر عصبی با شدت علائم شرکت کنندگان در ارتباط است. این بدان معناست که آسیب عصبی بیشتر با علائم واضح تری همراه است.

ترجمه ایرنا

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.